info@yildizhaninsaat.com
02323360353

Blog Detay - YABANCILAR İÇİN EMLAK ALIM REHBERİ

YABANCILAR İÇİN EMLAK ALIM REHBERİ
Paylaş:
YABANCILAR İÇİN EMLAK ALIM REHBERİ
Yabancılar İçin Emlak Alım Rehberi

Yurtdışından ev almak ve burada kalıcı olarak ya da belirli dönemlerde kalma işlemi gerçekleştirmesi uzun zamandır yapılan işlemlerden. Ülkemiz içerisinde de yer alan bu durum kapsamında yabancılar için emlak rehberi oluşturulması oldukça önemlidir. Ülkemiz içerisinde yabancı uyruklu kişilerin ev satın almasında herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Bu nedenle ev alımlarında, doğru işlemlerin yapılması ve hukuki açıdan yer alan işlemlere uyulmasıyla yabancı uyruklu kişiler için ev alımı oldukça kolay hale gelecektir. Bu nedenle yabancılar için emlak alım rehberi kapsamına iyi bir şekilde dikkat edilmesi gerekmektedir.
Yabancılar için emlak alımında yapılması gereken bazı hukuki açıdan zorunluklar söz konusudur. Bu nedenle belirli kanunlar ile korunan emlak sisteminde taşınmaz için kanuni sınırlamalar getirilmiştir. İlk olarak sözleşmelerin yapılması ve düzenlenmesi gerekilen alanlara bakıldığında;
• Taşınmaz olarak adlandırılan yapının mülkiyet devir işlemini amaçlamakta olan sözleşmelerde tüm işlemler mutlaka Tapu Genel Müdürlüğü kapsamında yapılmalıdır.
• Resmi satış öncesinde satış vaadi sözleşmesinin imzalama işlemleri noter huzurunda yapılmalıdır.
• Bu alanlar dışında herhangi bir işlem yapılması ile birlikte kanuna aykırılık söz konusudur. Bunun dışında alım satım işlemleri de kabul görmeyecektir.
Kanuni Sınırlamalar
Her ülke kendi yapısını korumak istemektedir. Bu nedenle ülke içerisinde çoğu durum kanunlar çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Yabancılar için emlak alım rehberi kapsamında da belirli kanuni sınırlamalar bulunmaktadır. Yabancı uyruklu kişiler için uygulanan bu işlemlerde kurallara uyulmaması halinde yasal işlemler başlatılabilmektedir.
• Yabancılar için emlak alım rehberi içerisinde yer alan kanuni sınırlamalarda bir yabancı, Türkiye içerisinde farklı şehirlerde dahil olmak üzere toplam 30 hektarlık yüzölçümüne sahip bir alan alabilir.
• Evin alınacağı bölge içerisinde askeri makamlardan izin alınmalıdır.
• Yapı güvenlik bölgesi içerisinde yer alıyor ise yabancılar için satış işlemi gerçekleştirilemez. Bu nedenle yapı için herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirilmeden yapının güvenlik bölgesinde bulunduğu ve bu bölgeden herhangi bir yabancının ev alamayacağı kanuni sınırlamalar ile belirtilmesi gerekmektedir.
• Sistemsel ve kanunsal olan tüm bu işlemlere uyulması halinde yabancılar için emlak alım rehberi daha kolay bir şekilde ilerleyecektir.

Blog Yorum
Yorumlar (0)

Blog için yapılmış herhangi bir yorum bulunamadı !