info@yildizhaninsaat.com
02323360353

Blog Detay - TEMEL BETONLARINDA SICAKLIK KONTROLÜ

TEMEL BETONLARINDA SICAKLIK KONTROLÜ
Paylaş:
TEMEL BETONLARINDA SICAKLIK KONTROLÜ
Temel Betonlarda Sıcaklık Kontrolü

Kütle betonlarında çimentonun hidratasyon ısısı sebebiyle beton içinde ve dışında aşırı sıcaklık farkı sonucu çatlaklar oluşur. Bu çatlaklar ciddi sıkıntı oluşturur. Bu nedenle toprak altında kalan ve zararlı maddeler, kimyasallar vb. içeren sularla temas halinde olacağı için özellikle kalın temel betonu dökümlerinde, kullanılan çimentonun dozajı, hidratasyon ısısı, betonun kalınlığı vs çok önemlidir. Betonun içi ile dışı arasındaki sıcaklık farkı 25 °C’yi aştığında çatlaklar oluşmaya başlar. Bu çatlaklar betonda korozyonun habercisidir.

Beton içerisindeki agregalar gölgede stoklanabilir, soğuk suyla yıkanabilir.
Çimento siloları beyaza boyanabilir.

Mümkün mertebe çimento dozajı azaltılmalıdır ve max agrega çapı artırılır.
Çimento dozajı=kg/m3
Mineral katkılar veya mineral katkılı çimentolar ve priz geciktirici kimyasal katkılar kullanılabilir.

Su depoları yalıtımlı hale getirilebilir, yer altında su deposu inşa edilebilir.
Beton üretiminden sonra şantiyeye olabildiğince çabuk varmalı, ıslak bezle vs. örtülmeli.
Çimento ve suyun birleşmesiyle ekzotermik bir reaksiyon olarak açığa çıkan hidratasyon ısısı nedeniyle, betonuniç sıcaklığı 80C yi bulduğundan, dışarısıyla olan sıcaklık farkı 40-50 °C olabilir, bunun için hidrotasyon ısısı düşük çimento tercih edilebilir.

Bu arada,bu işlemleri yaparak betonun basınç dayanımını ileri bir tarihe atmış oluyoruz. Çünkü sıcaklık farklarını azaltalım derken ister istemez reaksiyonları yavaşlatıyoruz. Bu durum kolon, perde, döşeme gibi elemanlarda olsa kalıp alma bakımından süre sıkıntısı yaşardık ama temelde böyle bir sıkıntımız yok.

Kalıbı erkenden sökmek için erken dayanımı yüksek çimentoyu fazla miktarda kullanmak lazım (C3S si fazla, C2S si az olmalı).

C2S’in hidratasyon ısısı düşüktür. Bu nedenle kütle betonlarında C2S yoğunluklu çimento kullanılması mantıklı. Siparişlerimizi verirken, çimento türlerini iyi tayin etmeliyiz.

Blog Yorum
Yorumlar (0)

Blog için yapılmış herhangi bir yorum bulunamadı !